Fall 2017 Voting Members

Academic Center for Excellence (7)

  • Sandra Chambers
  • Chris Garcia
  • Amy Gonzales
  • Alex Hardison
  • Cynthia McAlister
  • Kathy Stein - Director
  • Julie Vega

Animal Science (5)

  • Jamie Boyd
  • Scott Ericsson
  • Christopher Estepp - Chair
  • Richard Mrozinski
  • Rebecca Splan

Behavioral & Social Sciences (11)

  • Kendra DeHart
  • Jay Downing
  • Bibiana Gutierrez
  • Jennifer McCormack
  • Mark Saka
  • Alicia Trotman
  • Tiffiny Vincent - Chair
  • Matt Walter
  • David Watson
  • Savannah Williamson
  • Rebecca Wren

Biology, Geology, and Physical Sciences (12)

  • Anirban Bhattacharjee
  • Crystal Graham
  • Sean Graham
  • Jessica Kelsch
  • David Leaver
  • Liz Measures
  • Chris Ritzi - Chair
  • Thomas Shiller
  • Martin Terry
  • Kevin Urbancyzk
  • Yanfeng Yue
  • James Zech

Business Administration (4)

  • William Green - Chair
  • Pamela Marett
  • Linda McAnally
  • Mary Jane Sauceda

Computer Science & Mathematics (7)

  • Angela Brown - Chair
  • Eric Funasaki
  • Thea Glenn
  • Kristofer Jorgenson
  • Marina Kimball
  • Ken Laviers
  • Jim Younghouse

Education (11)

  • Leah Wickersham-Fish
  • Caroline Fox
  • Ronda Hayes
  • Jennifer Miller
  • Tamara Olive
  • Galen Privitt
  • Jeanne Qvarnstrom
  • Diana Rodriguez
  • Rebecca Schlosser
  • Glenn Short
  • Barbara Tucker - Chair
 

Fine Arts & Communication (17)

  • Carolyn Barrientes
  • Steve Bennack
  • Avram Dumitrescu
  • Melissa Embrey
  • Carol Fairlie
  • Karrin Ford
  • Donald Freed
  • Jeffery Meyer
  • Dona Roman
  • Esther Rumsey - Chair
  • Gregory Schwab
  • Bret Scott
  • Marjorie Scott
  • Stanley Standly
  • Gregary Tegarden
  • Mary-Elizabeth Thompson
  • Joseph Velasco

Homeland Security and Criminal Justice (5)

  • Robert Hunter
  • Evaristus Obinyan
  • Lorie Rubenser
  • Hamin Shabazz
  • Liza Ware

Industrial Technology & Administrative Systems & Technology (1)

  • Scott Wasserman

Kinesiology & Sport Science (6)

  • Tyler Card
  • DeeDee DeLaO
  • Jim Hector - Chair
  • Chris Herrera
  • Billy Jack Ray
  • C.J. Richardson

Languages & Literature (9)

  • Rosemary Briseno
  • Theron Francis
  • Ilda Gonzalez
  • Sharon Hileman
  • Laura Payne - Chair
  • Ian Peddie
  • Francine Richter
  • Susan Spring
  • Filemon Zamora

Library and Information Technology (5)

  • April Aultman Becker - Dean
  • Suyu Dong
  • Betsy Evans
  • Lori Schreiber
  • Lisa Zakharova

Museum of the Big Bend (1)

  • Mary Bones - Interim Director

Natural Resource Management (5)

  • Patricia Harveson
  • Rob Kinucan
  • Ryan Luna
  • Ryan O'Shaughnessy
  • Bonnie Warnock - Chair